#  >> K-12 >> K-12 Basics

How to Solve Word Problems for 7th & 8th Graders

Word problems for 7th and 8th graders teaches math skills and critical thinking skills because the students must cipher through the words and extract the usable information. Once you know what information is needed and what is just verbiage, the problem is less complicated. A few simple steps glean the necessary information to reach the solution. Use the steps to solve the math problems, no matter how complicated the question may seem.

Things You'll Need

  • Pencil and paper
  • Calculator (optional)
Show More

Instructions

    • 1

      Read the word problem completely and then break the problem down into separate sentences. Read each sentence individually.

    • 2

      Locate the sentence that asks for the solution to the question. For instance, a word problem may state "Mrs. Miller has a fruit stand that sells apples for a price of 4 for $1.00 and oranges for a price of 3 for $1.00. She also sells bananas for 33 cents apiece. Mrs. Miller does not sell single apples or oranges. Jack bought 12 apples and 9 oranges. How much money did Jack spend?" The last sentence is the actual question.

    • 3

      Extract the pertinent information to the question. In the problem about the fruit stand, Jack bought apples and oranges. The problem asks how much Jack spent, so the important information is the price of the apples and oranges.

    • 4

      Create an equation to solve for the answer. For instance, apples + oranges = X. In this instance, you must calculate that 12 apples cost $4.00 and 9 oranges cost $3.00.

    • 5

      Solve the equation substituting the given values for the words in the equation. As an example, substitute $4.00 and $3.00 for the words "apples" and "oranges." The question, "How much money did Jack spend?" is $7.00. Bananas and selling fruit individually did not factor into the equation.

Learnify Hub © www.0685.com All Rights Reserved